Suzy w dramie Dream High |
"Dlaczego płaczesz? Coś się stało?" Te pytania nie raz ktoś nam zadał. Odpowiedzi oczywiście padały różne. Jeśli chodzi o niemowlęta to w ten sposób sygnalizują, że coś chcą, bo nie potrafią jeszcze mówić. A skoro dorosły człowiek bardzo dobrze radzi sobie z komunikacją werbalną to dlaczego spływają po nim łzy?
W życiu towarzyszą nam różne uczucia, które przyczyniają się do tego. Zwykle jest to żal, bezsilność albo fizyczne czy psychiczne cierpienie (nie zdaliśmy semestru, pokłóciliśmy się z przyjaciółką, śmierć bliskiej osoby, ból po upadku z rowera), ale też radość, szczęście i euforia (dostaliśmy pocztówkę z wakacji, przyjęli nas do wymarzonej szkoły, ślub brata).
Suzy i Taecyeon w dramie Dream High |
Dodatkowo płacz jest zaraźliwy. Płaczemy, gdy płacze rodzina, bohater filmu, ulubiona postać w książce, czy osoba w telewizji. Dlaczego? Bo ich łzy zdradzają, że cierpią. W takiej sytuacji chcielibyśmy przytulić, pocieszyć, pomóc w jakiś sposób.
Niektórzy uważają (w tym również ja), że "płacz to skuteczny sposób na zapewnienie ujścia emocjom, a jego notoryczne powstrzymywanie może źle wpłynąć na zdrowie". Ale uczucie ulgi nie wiąże się tylko z wylewaniem łez, ale ze sposobu jak ktoś na nie zareaguje. Może nas ktoś pocieszyć albo doprowadzić do zawstydzenia lub odrzucenia.
Czy wiesz, że istnieją trzy rodzaje łez?
1) Łzy podstawowe - pojawiają się, gdy mrugamy. W ten sposób nasze oko jest cały czas nawilżone.
2) Łzy odruchowe - występują, gdy coś nam wpadnie do oka, ziewamy czy śmiejemy się.
3) Łzy emocjonalne - towarzyszą przy silnych emocjach.
A teraz czas na uśmiech! |
Komentarze
Prześlij komentarz